صنعت ساختمان

ساختمان-عمران-معماری-سازه-دانلود نرم افزارهای مهندسی -آموزش- مقاله- زلزله + پيش بيني زلزله،حوادث

صنعت ساختمان - معماری مصر باستان

علی موحدی نیا
صنعت ساختمان ساختمان-عمران-معماری-سازه-دانلود نرم افزارهای مهندسی -آموزش- مقاله- زلزله + پيش بيني زلزله،حوادث

معماری مصر باستان

معماری مصر باستان ۲


Giza pyramid complex (multilingual map).svg1. هرم خوفو

2. هرم خفره
3. هرم منکور
4. معبد تدفینی خفره
5. معبد تدفینی
6. هرم فرعی
7. پرستشگاه دره‌‎ای خفره
8. پرستشگاه دره‌ای منکور
9. مقبره‌های ملکه هتفرس اول
10. آرامگاه ملکهٔ خنت‌کاوس اول
11. اهرام ملکه‌ها
12. مصطبه‌ها
13. تندیس ابولهول
14. معبد ابولهول
15. آرامگاه همیونو
16. پژوهشکده اهرام جیزه
17. بلیط‌فروشی
18. گودال قایق‌ها
19. جادهٔ جدید
20. مقبره‌های کنده‌شده در صخره
21. روستای کارگران
22. قاهره
23. روستای نزله‌السمان

احتمالا دستگاه استون هنژ می توانست نیروی میدان مغناطیسی زمین را هنگام کسوف و خسوف اندازه گیری کند. آن ها چه کسانی بودند؟ چه زمانی این دستگاه ها را مانند یک سیستم و یک شبکه ی جهانی ساختند؟ برسر تمدن آن ها اگر خاکی بودند چه آمد و اگر از کرات دیگر بودند کجا رفتند، سئوالاتی است که هر یک از گرایش های علمی پاسخ متفاوتی به آن داده اما هنوز از پاسخ مناسب بسیار دور هستیم و از جمله دانش عملی انسان هنوز بر نیروی ثقل چیره نشده و آن را مانند "قالی حضرت سلیمان" در کنترل در نیاورده ایم. هرچه هست، آنها باعث شدند جهشی تاریخی در توانائی های علمی و دانش و تمدن بشر بوجود بیاید که پس از مصری ها، در تمدن سومر و بابل و ایلام توسط زیگورات ها، که دستگاه هایی برای اندازه گیری حرکت ستارگان و سیاره ها و تهیه ی سالنامه ها بودند، در میان رودان و ایران ادامه یافت و طالس فنیقی و شاگردان یونی اش آخرین نمونه آن است، دانشی که با افلاطون و ارسطو پایان یافت و با قرون سیاه در اروپا از حافظه ی تاریخی حذف شد تا دوباره توسط دانشمندان مسلمان و عرب از اسپانیا به اروپا راه بیابد.

هرم خوفو یا به قول یونانی ها خئوپس مانند یک موجود زنده یا یک دستگاه روشن و فعال به نظر می آید. روی نوک صاف و کوتاه شده ی آن روزگاری یک گوی طلایی بوده که انقلاب تابستانی و زمستانی را نشان می داد، و هنوز هم انرژی الکترو استاتیک ساطع می کند و پژوهشگران را برق گرفته، اما درون آن دارای انرژی الکترو مغناطیسیاست که ملکول دو قطبی آب را پراکنده می کند و یک هندوانه ی 5 کیلویی را در چند روز به اندازه ی یک پرتقال در می آورد. گل را خشک می کند و رنگ و بویش را بیشتر می گردد. اگر یک تیغ را افقی در جهت شمال مغناطیسی زمین بگذاریم ملکول های آب از لبه ی تیغ کند شده به بیرون پرتاب شده و تیغ دوباره و چند باره تیز میشود. هرچیزی در آن جا بدون کپک زدن خشک شده نگهداری می شود. عسل سفت و سخت می شود. و این ها تنها جزئیاتی از توانائی هایی است که هنوز کار می کند. چند دهه پیش پس از هربار که پژوهشگران از هرم خوفو عکسبرداری الکترونیک انجام دادند یک پاسخ متفاوت گرفتند و دانشمندان گیج شده و گفته اند "هرم ما را دست می اندازد!".

پرونده:View of the Great Pyramid of Giza.jpg

عجایب مصر و رازها و علامت ها و پیام های اهرام ثلاثه و هرم بزرگ جیزه، خوفو هنوز مساله ی پیچیده ای باقی مانده است و حتی در مورد زمان ساخت اهرام ثلاثه یا ابول الهول نیز میان تاریخ نویسان و باستان شناسان و دانشمندان و پژوهشگران توافق وجود ندارد. ریاضی دانان تعجب می کنند چگونه سازندگان هرم خوفو توانستند از عدد فی و پی و سینوس و کوسینوس و تانژانت و کتانژانت آگاه باشند و اندازه های ذرع مقدس متناسب با حرکت استوایی زمین یا فاصله با خورشید باشد. آن ها اغلب داستان را یکطرفه و به نفع دانش خود می بینند و کمتر می پرسند اگر چنین است پس چقدر نکات و اسرار دیگری هنوز در اهرام مصر و در هرم بزرگ جیزه نهفته است که نمی دانیم؟! دانشمندان سخت بپذیرند استون هنژ یا هرم خوفو نسبت به دانش امروزی در سطح بالاتری قرار داشته و دارد. آگر موضوع بدین شکل مطرح شود می توان حدس زد اهرام ثلاثه برای بشریت پیام داشته و در فراگیری هندسه و مثلثات و ریاضیات و نجوم و علوم و در ارتقا و جهش دانش انسان موثر بوده اند. جنگ و خود خواهی باعث شد انسان گنج پرستی مانند مامون خلیفه ی عباسی در 850 میلادی، با آتش و سرکه به جان اهرام بیفتد و دل و روده اش را در بیاورد و این منبع انرژی یا مرکز گردآوری انرژی کیهانی را به کالا تبدیل کند. سری به مصر بزنیم و نگاه کوتاهی به هرم خوفو بیاندازیم.

تمدن کهن مصر در طول رود نیل 1000 کیلومتری بوجود آمد که طغیان های سالانه و مرتب آن به آرامی و نه سیل آسا حدود 9 متر بالا می آمد (تا هنگام ساخت سد اسوان) و کرانه های خود را از 6 تا 9 کیلومتر زیر آب و گل فرو می برد و باعث حاصلخیزی سواحل و دلتای بزرگ و برکت کشت غلات و حبوبات می شده است. جنوب مصر را جونکو یا خیزران و شمال آن را زنبور عسل می گفتند و تمدن باستانی مصر روی هماهنگی و وحدت این دوگانگی شمال و جنوب، سفلی و علیا و بالا آمدن و فروکش آب استوار بود. باد مساعد از شمال به جنوب در چهار پنجم سال کشتی رانی روی نیل را در خلاف جهت حرکت آب آسان می نمود و مصریان تا مصر جنوبی پیش می رفتند و خیزران برای کشتی سازی بر می گرفتند. طغیان نیل از آغاز تابستان آغاز و چندین ماه به درازا می کشید. برای درک این تمدن و اعتقادات و مناسبات و فرهنگ تا معماری آن ها، مانند هر تمدن و معماری دیگر، نباید آن را از چشم انداز امروز نگریست. باید به همان زمان رفت و با مردمش قاطی شد تا بتوان آن را در بستر تاریخ و شرایط خود به چشم دید و با گوش شنید. زمانی که کشاورزان بدون سالنامه و گاهنامه نمی توانستند به موقع برای طغیان نیل آماده و جابجا شوند. کسانی که علم نجوم را می شناختند به نام خدایان آسمان و زمین توسط فرعون و کاهنان جابجایی کشاورزان را قبل از آغاز طغیان سازمان می دادند. بدین معنا، پادشاه فرعون یک دانشمند و یک ستاره شناس و یک دانا به علوم زمین و آسمان، یک مدیر و در ضمن یک ورزشکار و یک جنگجو بود و با پادشاهان و امپراتوران خوش گذران دوره ی انحطاط روم یا سلاطین فاسد و حرمسراهایشان شباهت نداشتند. اتفاقاتی که در این سرزمین روی داده بیشمار و عجیب است و معماری و ساختمان هایشان نیز زیاد. اما این مبحث را روی دو مورد اساسی و بحث برانگیز متمرکز می کنیم. زمان و علامات.

پرونده:Spelterini Pyramids.jpg

زمانی را که باستان شناسان برای ساخت اهرام و ابولهول در کتاب های تاریخ نوشته اند بسیار متنوع است و از 4600 تا 7600، اما گاهی تا 12000 سال پیش جابجا می شود و می توان به هرکدام از آن ها یک سیکل نجومی 25840 ساله نیز اضافه نمود و به قبل از آخرین دوره یخبندان نیم کره ی شمال به عقب برگردیم. اگر به تن و بدن بزرگ ابولهول و سر کوچک آن نگاه کنیم متوجه عدم تناسب آن ها می شویم. در واقع سر فرعون را حدود 4560 سال پیش روی بقایای تندیس یک شیر بزرگ تراشیده اند و این به اصطلاح ابولهول وحشتناک در حقیقت یک شیر متناسب و بلند و بزرگ بوده که بر اثر فرسایش آب، آن هم بیشتر فرسایش عمودی و نه افقی، کوتاه شده بود و سر فلان فرعون را در جایی که گردن شیر بوده تراشیده اند. بعضی از باستان شناسان و ستاره شناسان، مبدا تاریخ ساخت ابولهول و اهرام ثلاثه را به 12000 سال پیش به عقب می برند. بعضی از باستان شناسان بر اساس زاویه ی 26 درجه ای ورودی هرم در وجه شمالی، به عنوان تلسکوپ، سن آن را تخمین زدند، ستاره شناسان دیگر همین کار را با کانال هایی تنظیم کردند که در جبهه ی شمالی و جنوبی شیب 45 و 31 درجه دارند، و برای این کار چند دلیل دارند.

 فرخ باور - مصر

( بیشتر نقاشی های دیواری و نقش های برجسته به نظر یک مدرسه برای آموزش مدیریت کار و حرفه و ساخت ابزار کار و طرز استفاده از آن و ساخت ظروف و انبارداری و ذبح حیوانات و کار روزمره را نشان می دهد و منظور تزیین نبوده است. نقش های دیگر نیز حاوی پیام است.)
میانگین انحراف زاویه ی کنونی اهرام مصر نسبت به شمال جغرافیا، بنابر کتاب "اسرار ساختمانی هرم بزرگ گیزا"، گرد آورنده دکتر حسین کشی افشار Mysteries of the Great Pyramid: André Puchan. و L'astronomie egyptienne depius les temps les plus reculé: Eugene Michael Antonioni


برچسب‌ها: عمران , مقاله , معماری

تاريخ : پنجشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۱ | 12:51 | نویسنده : علی موحدی نیا |
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.